Beavatkozások általános szövődményei

Altatáshoz kapcsolódó szövődmények

Az altatásos érzéstelenítéshez kapcsolható komplikációk aránya rendkívül ritka, ami abból adódik, hogy alapvetően egészséges emberek esnek át esztétikai célú műtéteken. A korábbi veleszületett vagy szerzett betegségek növelhetik a komplikációk esélyét. Ezt a műtét előtti kivizsgálás hivatott tisztázni. Olyan esetben amikor a kockázat fokozott, az altatóorvos ellenjavallhatja a beavatkozást.

Fertőzéshez kapcsolódó szövódmények

Fertőzés bekövetkezésének esélye 1% alatti. A műtéti területre kórokozó baktériumok a műtét során tudnak bejutni, melynek oka a higiénés szabályok be nem tartása, vagy a használt eszközök, anyagok sterilizálásakor történt hiba, amely elvileg nem fordulhat elő. További lehetőség közvetlen a beavatkozást követő napokban a helytelenül kezelt draineken vagy a nem kellően tisztán tartott kötésen át a sebvonalon keresztül való fertőződés. Fontos, hogy a beavatkozásokat megelőző 2 hétben a páciens egészséges legyen, hiszen a szervezetben lévő gyulladásos gócból a műtéti területre kerülő kórokozók okozhatnak további szövődményeket. Ezt a műtét előtti kivizsgálással igyekszünk kiszűrni.

A műtéti fertőzéskor a gyulladásos tünetek 4-6 nappal a beavatkozás után már kialakulnak, egyéb esetben a tünetek két-három héten belül jelentkeznek. Későbbiekben már nem juthat kórokozó a külvilágból a műtét helyére.

Fájdalom

A fájdalomérzet szubjektív dolog, azonos behatás két ember esetén más érzetet kelt. Általánosságban elmondható, hogy a mellműtét nem jár komoly fájdalmakkal, de érzékeny alkatú embereknél néhány napos kellemetlenséggel számolni kell.

Bevérzés

Gondos vérzéscsillapítás ellenére is előfordulhat, hogy a műtétet követő néhány órában kisebb erekből vérzés indul meg. Ha a behelyezett drének nem képesek kivezetni a vérgyülemet, illetve gyógyszeres kezelésre a vérzés nem áll meg, újabb műtétet kell végezni. Ennek során a vérömleny eltávolítása és a vérzés megállítása történik.

Bőrvérzés változása

Minden műtétnél, ami a szövetek közötti kapcsolat megszakításával jár, a műtéti területnek megfelelően átmeneti, ritkán tartós érzészavar, érzéskiesés jelentkezhet. Ez a mellműtétek mindegyikére érvényes. Előfordulhat túlérzékenység (fájdalomérzet tapintáskor), vagy tompultság egyaránt. Néhány hónap elteltével a szabad szemmel nem látható vékony érző idegszálak visszanőnek a műtéti területre és helyreáll az érzészavar. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy az érzészavar tartós marad.

Hegek:

A sebgyógyulás és az azt követő hegesedés alapvetően veleszületett genetikai adottság. Azonos műtéttechnika és metszésvezetés mellett egyik esetben néhány héttel a műtét után már alig látható, vékony, fehér vonal jelzi a vágás helyét, másnál pedig még akár 1-2 év múlva is lilás-piros, néha kiszélesedett hegvonal található. Ez természetes jelenség, nem tekinthető kórosnak. Ezen felül létezik kóros sebgyógyulási (keloid) hajlam is. Itt nem csak esztétikai kellemetlenségről van szó, de fájdalom is jelentkezik. Ha a kórelőzményben ilyen szerepel, a műtét vállalása erősen meggondolandó. Újabb műtét csak a keloid (hegdaganat) további növekedését okozza, ezért ezt kerülni kell. Gyógyszeresen el lehet sorvasztani a hegdaganatot, ami a bőr szintjébe visszahúzódva már fájdalmat nem okoz, de az esztétikai eredmény mindig kifogásolható marad.

arcplasztika.org honlapcsoport