Gyakran ismételt kérdések - Mellplasztika

Mikor javasoljuk a beavatkozást?

  • Ha saját pszichés indíttatásból, reális önértékelés alapján jut el a páciens arra az elhatározásra, hogy problémájával plasztikai sebészhez forduljon
  • Ha ez a gondolat már hosszabb ideje foglalkoztatja, döntését kellően átgondolta
  • Ha kellő mennyiségű, kontrollált információt szerzett, részben a már hasonló műtéten átesett ismerőseitől, barátaitól, részben az interneten elérhető, tematikus oldalakról.
  • Ha legalább két vagy több plasztikai sebészt felkeresett és személyesen tájékozódott a műtét körülményeiről.
  • Ha nem a teljes testi tökéletességre, hanem az elérhető lelki harmóniára törekszik.

Mikor nem javasoljuk a beavatkozást?

  • Ha mások unszolására vállalja a műtétet
  • Ha hirtelen jött ötlettől vezérelve dönt a műtét mellett
  • Ha követendő divatirányzatnak tartja az emlőnagyobbítást
  • Ha más nőkkel való rivalizálás okán kéri a beavatkozást
  • Ha kedvenc hírességét szeretné követni, utánozni
  • Ha testképzavarral járó lelki betegségben szenved (pl. Anorexia nervosa)
  • Ha egyéb pszichés betegségben szenved, ez esetben is megfontolandó a műtét
  • Ha olyan egyéb betegségben szenved, amely akár a műtét, akár az altatás kockázatát jelentős mértékben megnövel

Milyen garancia vonatkozik a mellplasztikai beavatkozásra?

A garanciák típusát két részre kell bontanunk, az egyik az implantátum gyártók által megadott, amely magára a mellprotézishez tartozik, míg a másik a műtét elvégzésére, annak eredményére vonatkozik.

Implantátum:

A gyártók szavatolják, hogy az általuk készített implantátum sérülésmentes és beültetésre alkalmas steril csomagolásban kerül forgalomba. Mára már több implantátum gyártó cseregaranciát vállal arra az esetre, ha tokvastagodás miatt, vagy egyéb okból a protézis cseréje válik szükségessé.

Műtét:

Általában elmondható, hogy a műtéti díj tartalmazza a beavatkozás körüli időben szükségessé váló újabb beavatkozás költségét. Ilyen például a bevérzés miatti újabb műtét, vagy az általános szövődmények elhárításához szükséges egyéb beavatkozások költsége, és az azt követő helyreállító műtétek díja. (pl. fertőzés miatt eltávolított implantátum pótlása)

Az alábbi esetek nem tartoznak a garanciális felelősség körébe: 

  • hegkorrekciós műtétek
  • tokvastagodás miatti implantátum csere költsége (egyes esetekben az implantátumot a gyártó biztosítja, csak a műtét közvetlen költségét kell állni)
  • hullámosodás, redőződés miatti műtét és implantátum csere
  • megereszkedés miatt végzett későbbi emlőkorrekció
  • elhibázott méretválasztás miatti csere

Milyen szövödményei lehetnek a műtétnek?

Mint minden beavatkozás esetében, így a mellplasztikánál is előfordulhatnak komplikációk. Az általános szövődményekről az alábbi hivatkozásra kattintva található bővebb információ: Beavatkozások általános szövődményei.

További speciális szövödményekről bővebb információt a továbbiakban talál.

Savós folyadékgyülem

A beültetett implantátum körül akár közvetlenül a műtét utáni napokban, hetekkel vagy akár évekkel később is kialakulhat savós folyadékgyülem. Ez egyrészt keletkezhet kisebb bevérzés után, a véralvadék elfolyósodása kapcsán, másrészt ún. steril gyulladás következményeképpen, vagy klinikai fertőzés tüneteit nem okozó, a bőr feszínén mindig jelenlévő baktériumok bejutása és elszaporodása miatt. Ez utóbbit tartják egyébként a tokzsugorodás/tokvastagodás egyik lehetséges okának. Nagyobb folyadékgyülem esetén annak eltávolítása szükséges, baktériumok által okozott savógyülem eltávolításával együtt az implantátum időleges kivételére is sor kerülhet.

Tokvastagodás, tokzsugorodás

A beültetett implantátum körül a szervezet minden esetben képez egy vékony burkot(tokot), ami arra hivatott, hogy az idegen anyagot elhatárolja a szervezet többi szövetétől. Ez teljesen normális jelenség. Ha a kialakult tok körüli kötőszövet megvastagszik, beszélhetünk „tokosodásról”. Ez több fokozatban jelentkezhet. Enyhébb esetben a mell tapintása válik keményebbé, de panaszt, alakváltozást nem okoz. Súlyosabb formában kívülről is látható alakváltozás következik be, esetleg a mell fájdalmassá válhat.
A tokképződés aránya az összes mellnagyobbításra vetítve 3-4%-nál nem több. Előfordulhat néhány hónappal a műtét után, de akár évek múlva is felléphet. A beültetéstől eltelt idő arányában az esélye csökken. A tokvastagodást több ismert és máig ismeretlen tényező hozhatja létre. Az ismert tényezőket megfelelő műtéttechnikával, jó minőségű implantátum választásával kiküszöbölhetjük, de teljességgel nem zárható ki a megjelenése.
Amennyiben a kialakult vastag tok panaszt okoz (ez lehet esztétikai és fizikai egyaránt) műtétre kerülhet sor. Ennek során a tok kivétele, az implantátum cseréje és más rétegbe történő áthelyezése történik.

Hullámosodás, redőződés

Néha a beültetés után akár évek múlva is jelentkezhet bizonyos testhelyzetekben, de akár állandósulva is, hogy az emlők szélei felé általában sugárirányban húzódó redők jelennek meg. Ennek esélye a vékony testalkatú, laza, elvékonyodott emlőszövettel bíró páciensek esetén gyakoribb, főleg mirigy alá történt beültetéseknél. Csak néha jelentkező, kisfokú esztétikai panaszt okozó esetekben nem szükséges beavatkozás. Állandósult és panaszt okozó esetekben újabb műtét – az implantátum cseréje és áthelyezése – jöhet szóba.

Alakváltozás

Tokvastagodás nélkül is létrejöhet alakváltozás, ha a beültetett implantátum tengelye körül elfordul. Ez főként csepp alakú implantátumokra jellemző. Oka: a laza környezet mellett a túlméretezett befogadó hely. Megoldást újabb műtét hozhat az implantátum esetleges cseréjével, áthelyezésével a befogadó hely szűkítésével.

Implantátum sérülése

A modern implantátumok strapabírók, hosszú távon is megőrzik szerkezetük épségét. Éles tárggyal történő nagyobb erőbehatásra azonban érzékenyek. A protézis kilyukadhat a beültetés során elővigyázatlanságból okozott sérüléssel, később pedig a szervezetet ért komoly erőbehatásra. Előfordulhat, hogy autóbalesetkor, ha a páciens bordatörét szenved, a törött bordavég kiszúrhatja az implantátumot. Kohezív géllel töltött protézisekből ilyenkor sem folyik szét a szilikon. A sérült implantátum azonban cserére szorul.

arcplasztika.org honlapcsoport